Farkındalık Videoları

6 sayfadaki 6 sayfası Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6

Aşağa gitmek

default Geri: Farkındalık Videoları

Mesaj tarafından tubM Bir Cuma Tem. 06, 2012 5:16 pm

Şengün abla döktürmüşün helal Smile
Ben her alanda işe ekonomik çıkarların da dahil olduğunu düşündüğüm için, ilaçlara ya da ne bileyim o dönem moda olan şeylere karşı bir tavrım var. Bir keresinde hocam söylemişti, örneğin AIDS hastalığı. Aslında ilacı hazırdır ama önce piyasadakiler tüketilir. Okan Bayülgen de bir programında, okullara niye tablet dağıtılıyor sanıyorsunuz, ağaçlara bir şey olmasın diye değil tabletler satılsın diye gibi bir şey demişti. Bunlar doğru ya da yanlış olabilir ama yapılmayacak şeyler değil hatta bence yapılmaları kendi açılarından daha mantıklı. Oturup bizi düşünmüyorlar sonuçta. Şengün ablanın dediği gibi, ortada bir piramit var ve biz onlar için piramitin en alt tabakasında bulunan "sade" insanlarız. Köleleriz. Tek istedikleri bizleri "düşünemeyecek" pozisyona getirmek. "Siz düşünmeyin biz sizin yerinize düşünürüz." Ve bu konuda televizyonun eline kimse su dökemez.

__________________________________________________
And the dreams that you dream of, dreams really do come true..
tubM
tubM
Moderatör
Moderatör

Mesaj Sayısı : 628
Kayıt tarihi : 02/04/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: Farkındalık Videoları

Mesaj tarafından umut356109 Bir Cuma Tem. 06, 2012 5:40 pm

Bi aralar [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] isimli bi blog vardı.Paylaşmıştım burda.Ordaki ateist yazar da bu flor işinden bahsetmişti.Eskiden macun değil fırça kullanılırdı, siz de eskiler gibi su ve fırça kullanın demişti.öncelikle kemiklere zararı olur demişti

Düşünmeme olayında da seviye atladık milletce.Türkiye de 35 milyon kişi internet kullanıyor.Kimse "len ben yine 65 TL veriyorum ama net hızında bi yamukluk var" DEMİYOR. Saf bi şekilde tv de bayat dizilerin tekrarları izleniliyo.
umut356109
umut356109

Mesaj Sayısı : 882
Kayıt tarihi : 08/04/10
Yaş : 25

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: Farkındalık Videoları

Mesaj tarafından ecz_mj Bir Cuma Tem. 06, 2012 6:57 pm

İlacın elbetteki pazarlama aşamasına çok büyük paralar harcanıyor ama emin olun ki ilacın geliştirilmesi aşamasındaki kadar değil. İlaç üretiminin çeşitli fazları vardır bildiğiniz gibi, madde geliştirilir,çeşitli başvurular yapıldıktan sonra hayvanlarda denenmeye başlar,tekrar onay aşamaları vardır,bunlar geçilince küçük ve kendi aralarında fazla çeşitlilik göstermeyen insan gruplarında denenir. Yine sonuçlar alınır ve başvurular yapılır. İlaç piyasaya çıkar,asıl deneme safhası bundan sonra başlar.Piyasaya çıkmadan önce genelde sağlıklı, genç-orta yaştaki ve çok az sayıdaki insan gruplarında denenen ilaçlar,piyasaya çıkınca yaşlı,hamile,bebek,çocuk,tansiyon hastası,kanserli hasta,kolesterol hastası vb kişilerde de kullanılmaya başlar ve elbetteki hasta sayısı belki milyon sayıyı buluverir bir anda. İşte bu süreçte sınırlı şartlarda yapılan testlerde ortaya çıkmayan yan ve ters etkiler,teratojenik ve karsinojenik etkiler görülmeye başlanabilir. Eczacılar,doktorlar,hemşireler karşılaştıkları bu verileri ilgili kurumlara bildirirler ve gerekirse ilaç geri çekilir ya da prospektüsündeki yan etki profili genişletilir. Günümüzde artık bu denli büyük geri çekme vakaları yaşanmıyor,sadece eğer ilacın belli üretim serisinde bir hata varsa ve farkedilirse o serinin geri çekilmesi söz konusu oluyor. Büyük konuşmak istemem ama 1960 da yaşanan Talidomit vakası gibi bir etki açıkcası ben beklemiyorum. (Talidomit bir tüberküloz ilacı olup o dönemde hamilelerin bulantısını gidermek için hekimlerce sık yazılan bir ilaçtı,fakat kullanan annelerin bebeklerde fokomeli yani uzuv eksikliği görülmüştür.)
Geri çekmelerin yüksek olmasının bir sebebi de ilaç testleri sırasında gönüllü olmanın insanlara çok feci bir olaymış gibi gösterilmesidir. Bu işi yapanlara kobaymış gibi bakılıyor fakat aslında son derece kutsal bir olaya aracı oluyorlar. Bir ilaç ilk faz süreçlerinde ne kadar çeşitli ve geniş grupta denenirse o kadar iyi.
Dediğim gibi paranın döndüğü asıl süreç burasıdır.İlaç reklamı ülkemizde yasak fakat yurtdışında serbest sanırım.Fakat hastaya ilacı ulaştırma sürecimiz de tamamen farklı.
Bizim yapmamız gereken tavsiye üzerine ilaç kullanmamak,yeni çıkan bir ilacı bu yeniyse daha iyidir mantığıyla ilk tercih ettiğimiz ürün haline getirmemek.Bir bilene danışmak,danıştığın kişinin ilaç mümessiliyle anlaşma yapmadığından emin olmak Very Happy
Hırsızın hiç mi suçu yok demek istiyorum ek olarak,bugün şeker ölçüm striplerini bile insanlar sanki Allah korusun yarın öbürgün savaş çıkar gidip ekmek,makarna alayım mantığıyla evinde depoluyor.Evinde üç aylık stripi olan hasta gördüm ben ya,tansiyon ilacının stokluyor,sanki kıtlık var.
Değerleri aşağı çekmek mevzusu da geçmiş,şöyle ki önceden risk faktörü diye bir kavram yoktu.Şimdi sigara içmek,var olan hastalığının yanında diğer bir hastalığı da taşımak vb risk faktörü olarak geçer.Risk faktörleri arttıkça değer düşer,düşmek zorundadır. Devlet zaten belli bir değerin altındaysan ilacını ödemez,rapor çıkarmana müsaade etmez. Yani bu değer düşmesinin de bir "oyun" olması düşüncesi biraz abartı bence.Ha olamaz mı,artık asla demiyorum ama bana göre milyonda bir ihtimal.
ecz_mj
ecz_mj

Mesaj Sayısı : 1157
Kayıt tarihi : 01/12/10
Yaş : 29
Nerden : Planet Earth

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

6 sayfadaki 6 sayfası Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz