MJ Hoax Death
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Black Panther Party

2 posters

Black Panther Party Empty Black Panther Party

Mesaj tarafından Misafir Salı Mayıs 22, 2012 3:40 pm

Black Panther Grubu hakkında ilk kez ne zaman konuştuğumuzu hatırlıyorum.Black Or White ın finalindeki sahneler hakkında konuştuğumuzda...TheMJAcademiaProject diye birinin birkaç videosu var.belki görmüşsünüzdür.aslında hoaxdan değil,gerçekten sakıncalı bir konudan,ırkçılıkla ilgili mevzulardan bahsediyor.son iki videosunda 3 karakterden bahsetmiş.bunlardan biri jack johnson;
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
diğeri Muhammed Ali;
aradan 100 yıl geçmiş olsa da başarılı zenciler için kullanılan yöntemlerin fazla değişmediğini anlatmak için de MJ.
ilk videoda bu yöntemlerden bahsetmiş.2. videoda ,beyaz olmalarına rağmen,Black Panter Party ye üye olan ya da onu desteklediğini açıkça söyleyen ,aynı zamanda Michael ın dostu olan bazı ünlü isimlerden örnekler vermiş.bunları ilk kez duyuyorum.mesela Jane fonda,mesela marlon brando,mesela john lennon-yoko ono,..mesela Elizabeth Taylor da ''Friends of Panthers '' grubuna dahilmiş.
son 2 video şunlar;
"To Lie And Shame The Race" | Jack. Michael. Muhammad. Chapter One
"To Lie And Shame The Race" | Jack. Michael. Muhammad. Chapter Two
2. videonun başında,Muhammed Ali nin başına iş açan ve kariyerinin bitmesi için bahane olarak kullanılan konuşmalarından bir bölüm var;
-asker kaçağı değilim ama Burada kalacağım. Beni hapse mi tıkmak istiyorsunuz? Olur, istediğinizi yapabilirsiniz. 400 yıldır zaten hapisteyim. Üç beş yıl daha yatacakmışım ne çıkar. Ama katillere yardım edip fakirleri öldürmek için 10,000 mil ’lik bir mesafe katetmeyeceğim.Ölmek istesem, burada ölürüm. Şimdi, sizinle kapışarak ölürüm. Benim düşmanım sizlersiniz. Çinliler, Vietkonglar veya Japonlar değil.hiç bir vietnamlı bana ''nigger Muhammed'' demedi.beyaz köle sahiplerinin dünyanın geri kalanına hakim olmasına yardım etmeyeceğim.Özgürlüğümü istediğim zaman bana karşı çıktınız. Hakkımı aradığımda bana karşı çıktınız. Eşitlik istediğimde bana karşı çıktınız. Benden bir yere gidip sizlerin uğruna savaşmamı mı istiyorsunuz? Ben haklarımı ve dinî özgürlüğümü elde etmeye çalışırken sizler bana Amerika’da bile destek vermediniz. Kendi memleketimizde bile beni savunmadınız.M.Ali..

TheMJAcademiaProject in öbür birkaç videosu da güzel.bazı şarkı sözlerindeki boy-man kıyaslaması falan güzel olmuş;
Anonymous
Misafir
Misafir

Black Panther Party Empty Geri: Black Panther Party

Mesaj tarafından Misafir Salı Mayıs 22, 2012 7:47 pm

bişey daha var.videolar dışında...Tupac in annesi de Black Panters in aktif ve tanınmış bir üyesi.hatta çok aktif.70 lerin başında hareket polisle silahlı mücadeleye başladığında adı bir bombalama eylemine karışmış ve Tupac e hamileyken hapisteymiş;
Anonymous
Misafir
Misafir

Mesaj tarafından umut356109 Salı Mayıs 22, 2012 10:51 pm

Michael Black or White te panter grubuna atıfta bulunuyor gamalı haçı felan parçalıyo.Irkçılığa karşı çıkıyo.Onların sesi olmaya çalışıyo ...
şimdi düşünüyorum o dönemin dünyasında zenciler köle olark görülüyo.Irkçılık almış başını gitmiş.ee sonuçta Michael da siyahi ırktandı.Nasıl oldu da MTV ye çıkan ilk afro-american oldu.nasıl oldu da bu kadar başarı

Michael Jackson ın dünyada sahneye çıkış dönemi hakkında hala kafam karışık.

Muhammed Ali nn bu kdr atarlı , ırkçılık karşıtı olduğunu da bilmiyordum.geçenlerde ntvspor da belgeseli vardı.adam ringlerde harcanmış.
umut356109
umut356109

Mesaj tarafından leydis Çarş. Mayıs 23, 2012 11:12 am

Çok güzelmiş Şengün teşekkürler aslında bütün siyahların Muhammed Ali gibi düşündüğünü düşünmüşümdür hep, bu kadar haksızlığa kim maruz kalırsa böyle düşünür normal olarak ,o soruyu ben de zaman zaman kendime soruyorum Umut bu kadar herşeye karar veren birileri varsa bunlarda ırkçıysa Maykıl'a ve şimdi de Obama'ya nasıl bu yollar açıldı diye ama sanırım bazı soruların cevabını hiç bulamayacağım.
leydis
leydis

Mesaj tarafından Misafir Çarş. Mayıs 23, 2012 12:06 pm

Michael a yollar nasıl açıldı...benim fikrime göre olay şöyle olmuş olabilir.;
yani bize uzak böyle konular aslında.tamamen farklı bir toplumuz,ben anlamakta zorlanıyorum ama bizde bu kadar ırkçılık ve benzeri durumlar yaşanmadığı için.en azından onlardaki kadar değil.bana öyle geliyor bilmiyorum....jack johnson ve muhammed ali ye de aynı entrikalar yapılmış.beyaz ünlülere takılan bazı lakaplarla siyah ünlülere takılan lakaplar farklı.sonra medya onlar hakkında çok fazla yanlı spekülasyon yapmış.o arada onların mali durumlarıyla oynanmış.bi şekilde kariyerleri spekülasyonla bitirilmiş yani.durum Michael için de aynı olunca insan şaşırıyor işte.aradan yıllar geçmiş çünkü..ama ırkçılık bir suç ve ayıplanacak bişey olarak görülmeye başlanmış ama kafaların içinde bir şey değişmemiş.ilerleme hep sözde,yüzeyel.Michael ın MTV ye çıkışıyla ilgili kısımlar da güzeldi.zenci birinin şarkısı popüler olunca MTV ''Ama biz rock ağırlıklı bir kanalız,o yüzden bunu yayınlamıyoruz'' dermiş.''çünkü sen zencisin'' diye bişey demiyolar tabii.ama beyazların popüler şarkıları olunca Rock ağırlıklı olması gerekmezmiş...Michael da bulunduğu yere gerçekten dişiyle tırnağıyla savaşarak geldi bence.tabii ki şansının ve destekleyenlerin de rolü vardır.ama işte yüzeyel olan ilerleme.en azından MTV ırkçılıkla suçlanmak istemezdi ve bunun aynı zamanda ticari bir sektör haline gelmeye başladığını farkedince Michael a kayıtsız kalamadılar.Michael 80 li yılların başında sektörü yaratan kişiydi.Thriller dan önce bi çok plak şirketi kapanma noktasına gelmişti,plak satışaları yok denecek kadar azdı.Thriller sektörü yarattı.albümün muhteşem satışlarından ağzı sulananlar ...mesela Madonna ve cyndi lauper adındaki iki genç kadına albüm yapmayı kabul ettiler belki de.çok ironik bişey bu.Thriller olmasaydı belki madonna da olmayacaktı.o yüzden Michael ''altın yumurtlayan kaz'' oldu sektör için.tabii ki sektör kendisini dirilten bu gence kapıları açacaktı.hem de sonuna kadar.ama onun gerçekten nereye kadar tırmanabileceğini tahmin edemediler belki de.yaşı genç olanlar onun medya tarafından aşağılanmış haliyle tanıdılar ama 80 li yıllarda Michael gerçekten bir PRENS ti.herkesin saygı duyduğu-sevdiği-hayran olduğu-örnek aldığı..sonra müzik yayıncılığı işine girdi ki bu sektör tamamen beyazlara aittir,hala bile yoğunlukla öyledir.artık o örnek alınması gereken kişi olmamalıdır.fazla ileri gittiğine karar verdiler.sonra başladılar renginden-hayvanlarından-fil adamdan-oksijen çadırından-ucundan kulağından derken iş çocuk tacizciliğine kadar geldi.muhammed ali ve jack johnson a yapılanlar gibi ekonomik açıdan ve yasal yollardan onu dolandırdılar.bu 3 adama da ''her an hapise girebilirsin'' tehdidinde bulundular.eminim mesaj şuydu;''bak hapise girebilirsin,neverland i kaybedebilirsin,çocuklarını kaybedebilirsin,sat şu katalogdaki hisselerini..'' çünkü sektörün artık Michael la işi bitmişti.artık sektör kendi kendine yetiyordu.
bu black panters ın tarihine baktığımız zaman,tıpkı nation of islam ın tarihine baktığımız zaman olduğu gibi onaylamadığımız şeyler görüyoruz.çünkü dediğim gibi ırkçılıkla ilgili konular bizim toplumumuza uzak.onların kendilerini savunurken biraz ileri gitmiş ya da fazla abartmış olduğunu düşünüyoruz ama durum bizim bilmediğimiz bir toplumda geçiyor.ve 70 li yıllardaki black panters davasının gerçek olup olmadığını da bilmiyoruz.sonuçta haberleri medya yazıyor.Tupac in annesini de bir terörist olarak yazmışlar ama kadın sonunda kendini aklamayı başarmış.Malcolm X in ölümü hakkındaki iddialardan da nasıl emin olabiliriz.bize onun nation of islam ın kendisi tarafından infaz edildiğini söylüyorlar.ama nasıl emin olabiliriz.ya gizli sevisler olayı böyle bilmemizi istemişlerse..ama masum olsun ya da olmasınlar hem NOI hem de black Panters son yıllarda çehrelerini değiştirmeye çalışmışlar en azından.şu an şiddetten uzak olan aktivisler olarak görünüyorlar.yani dediğim gibi konu bize uzak olduğu için Michael ın bunlarla olan ilişkisini duyduğumuzda şaşırmamalıyız.sonuçta artık bir çok ünlü beyazın da black Panters ı desteklediğini biliyoruz.Michael da bir aktivistti.bu iki grubun onunla ilgilenmiş olması ya da Michael ınonlarla ilgilenmiş olması doğal bence...aslında Michael ın ne kadar çok güçlü dostu var şöyle bir düşününce.bunlardan hangileri ona düşmanlık etti bilmiyorum ama içlerinde ona dost olanlar varsa bu bile büyük bir destek bence..
Anonymous
Misafir
Misafir

Mesaj tarafından Misafir Çarş. Mayıs 23, 2012 1:22 pm

biliyorum B or W daki Black Phanter sahnesiyle ilgili biçok video gördünüz.ama bi de TheMJAcademiaProject 'in "You Remind Me Of A Black Panther" videosuna bakın henüz görmediyseniz.farklı olarak başlarda BOY-MAN kıyaslamasını ,bunların başka anlamlara geldiğini örneklerle açıklamış.mesela Beat It deki; '' Don't wanna be a BOY you wanna be a MAN'' sonra Spike Lee nin Malcolm X filminden bir sahnede '' I ain't a BOY,I'm a MAN '' vs.vs.
ayrıca video ,Janet Jackson ın Rhythm Nation ve Black Cat şarkılarını da hatırlatması açısından eğlenceli.(janet ın en sevdiğim videoları bunlar )
Anonymous
Misafir
Misafir

Mesaj tarafından umut356109 Çarş. Mayıs 23, 2012 2:32 pm

Mdenz demiş ki:.en azından MTV ırkçılıkla suçlanmak istemezdi ve bunun aynı zamanda ticari bir sektör haline gelmeye başladığını farkedince Michael a kayıtsız kalamadılar.Michael 80 li yılların başında sektörü yaratan kişiydi.
.

Yine döktürmüşün abla Very Happy Çok doğru bi yargı olmuş bu.Eğer olayda ticaret boyutları varsa Kapital sistem değil bi afro-american a american yerililerini bile el üstünde tutar.dediğin gibi Michael ı diğerlerinden farklı kılan da zaten sektörü yaratması, yeniliğin öncüsü olmasıydı.Belki Michael her türlü olumsuzluğa rağmen yetenekleriyle bugünkü halini almıştır. I love you

umut356109
umut356109

Mesaj tarafından Misafir Çarş. Mayıs 23, 2012 4:29 pm

patronlar;''Bırakalım altın çocuk ışıldasın,şenlik ateşini yaksın'' dediler belki de.yeteneklerindeki şenlik ateşini ve nakit potansiyelini gördüler.ama çocuk bir gün patronlar dünyasına dahil olmak istedi.Don't wanna be a BOY you wanna be a MAN....bu sektörde herkes ırkçıdır demek istemiyorum(zira içlerinden kimseyle tanışma fırsatım olmadı Very Happy ) ama bu duruma bozulmaya başlamış olanlar olması muhtemel.şu anda müthiş görsellerle destekli int. dünyasının gençleri için ,bir adamın zamanında yaptığı şeylerin bir sektör yaratacağına,yanlızca popu değil,rock ,dans müziği ve hip hop a etkileri olacağına,kültürel yaşamın seyri üzerinde etki edeceğine inanmak zor olabilir.ama o yıllarda durum gerçekten böyle olmuştu.sonra bu gerçeklerin üzeri başka şeylerle örtüldü maalesef. sıkılmazsanız ağustos 2009 Billboard dergisinde ''Müzik dünyasında Thriller Devrimi'' başlıklı yazının küçük bir bölümünü yazıyorum;

''Billboard da çıkan araştırmada,1980-82 arası dağıtımı yapılan plakların önceki yıllara oranla 50 milyon adet azaldığı yazılmıştı.bu hiç de içaçıcı bir durum değildi.hatta 13 ağustos 1982 günü ,tarihe müzik sektörünün ''kara cuması'' olarak geçti.çok sayıda insan işten çıkarılıyor,albümler kenarda umutsuzca bekliyor,müzisyenler pes etme noktasına yaklaşıyordu.Ancak thriller la birlikte müzik sektörü bir anda hareketlendi.Epic records da bir anda tepe noktasına ulaştı.Şirket,Jackson ın ardından Cyndi Lauper,Culture club gibi müzisyenlerle çalışırken,Flashdance Soundtrack albümüyle de müzik dükkanlarının hareketlenmesini sağladı.bu bir mucizeydi...Dünya üzerinde aynı anda dağıtılan ilk albümü yapan ve tek albümden 7 single çıkarmayı başaran da Epic Records oldu.bu süreçten sonra akıllanan müzik şirketlerinden Colombia Records da Bruce Springsteen 'in Born in the U.S.A. albümünden her biri Billboard hot 100 de ilk 10 a girmeyi başaran 7 single yayınladı.Warner Bross ise Prince in Purple Rain albümünden 5 single,Mercury ise def Leppard ın Hysteria albümünden 7 single çıkardı.....
sonuç olarak Thriller tam 122 hafta boyunca Billboard 200 de kaldı.sadece plak şirketini tepe noktasına çıkarmayı değil,müzik sektörünü de canlandırmayı başarmıştı.her tür müzik kanalında renk ve tarz ayrımını ortadan kaldırdı.video clip konusunda öncülük ederk sektörün ana dallarından birine de öncülük etmiş oldu....Triller sadece istatistiki verilerle değil,yarattığı dans teknikleri,moda trendleri, ve akımlar sayesinde müzik piyasasındaki en önemli kriterleri değiştirmeyi başardı.o tarihe kadar siyahi sanatçıların kliplerine pek yer vermeyen MTV ilk kez MJ videolarıyla kendi sınırlarını aştı
ağustos 2009 Billboard (Müzik dünyasında Triller Devrimi

Şenlik ateşi...
Anonymous
Misafir
Misafir

Mesaj tarafından leydis Perş. Mayıs 24, 2012 8:02 am

Şengüncüm tespitlerine yürekten katılıyorum,ırkçılık bizim toplum olarak da,birey olarak da anlayamayacağımız bir şeydi yeniye kadar,son yıllarda toplumsal kaşımalarla birilerinin artık farklı düşündüğünü görüyorum üzülerek ama bireysel olarak bu benim hiç bir zaman anlayamayacağım bir duygu,yani şunu anlamıyorum kim kime sen ondan üstünsün demiş,kim kimden neden, nasıl üstün olabilir biri esmer diye esmer olmayandan neden daha kötü durumdadır, esmerlik böyle kötü bir şeyse neden bütün insanlar yaz aylarında malak gibi saatlerce güneşin altında yatıp bronzlaşırlar hatta bununla da yetinmeyip dünya para verip solaryuma girerler bu mantıkla yola çıkılınca hiç bir yere varılamıyor işte ,sorun renkte falan değil edepsizlikte birilerini kullanmak ,onların coğrafyasının nimetlerini kullanmak için uydurulmuş işler evet Maykıl konusunda sana katılıyorum yeteneği sayesinde bütün dünya ona hayran kalınca yapacak bir şeyleri kalmadı ama bu adam sadece yetenekli değil aynı zamanda akıllı,vicdanlı insan gibi bir insan çıkınca işlerine gelmedi onlarca suçlama en kötü olanı da malum davalardı,ama ben artık işi çözdüm dünyanın patronları ,big boss'ları bir adamı harcamak istedikleri zaman hemen taciz davası açıyorlar enson ımf başkanı Dominic Kahn dı galiba adamın adı Fransa cumhurbaşkanı olmak istiyormuş belki bu nedenle ya da başka bir nedenle ona da taciz davası açıldı üstelik birden fazla , he dedim bu adamda boss lara ters düşmüş ,bu yurt dışında böyle olurken yurt içinde de harcamanın taktiği terörist suçlamasında bulunmak aklının ucundan geçmeyecek insanlaar bu suçlamalara maruz kalınca anladım ki bu da buranın modası olmuş ama biraz yaratıcı olsunlar çok basma kalıp oldu artık hep aynı şey olur mu ? Konu nereye geldi, kötü insan olmak ayrı bir özellik istiyor bence insan istese de bu kadar kötü olamaz ayrı bir nitelik herhalde bu, bir insan yetenekliyse yeteneklidir veya bir kadın bunu değiştiremezsin,güneşi balçıkla sıvayamazsın çok saçma bunlar ,anladım benden big boss olmaz hehe.Bakalım Obama'ya nasıl davranılacak ? Maykıl ya bizi daha fazla yalnız bırakma annem seni çok çok özledik .
leydis
leydis